Komposto-Hoşaf ve İçecekler


Kızılcık Kompostosu    22.07.2012

Malzemeler:

1 kg kızılcık

2 su bardağı toz şeker

7 su bardağı  su

1 çay kaşığı limon suyu

Birkaç karanfil(Eklemeyebilirsiniz ama ben karanfili kompostolara çok yakıştırıyorum;)

Yapılışı:

Kızılcıkları ayıklayıp yıkıyoruz.Toz şeker ve suyu kaynatıp içine kızılcıkları ve karanfilleri  ilave ediyoruz.15-20 dakika kadar kısık ateşte pişirip limon suyunu ilave ederek kompostomuzu ocaktan alıyoruz.Soğuyunca karanfilleri içinden alıp kaselere bölerek servis yapıyoruz.

Not:Bu kızılcıkları ben dondurucudan çıkardım.Dilerseniz siz de yazdan ayıklayıp yıkadığınız kızılcıkları buzdolabı poşetlerine koyarak dondurucuya atabilir,ileri bir tarihte aynı tarifle komposto yapabilirsiniz.
1 Yorum - Yorum Yaz

Gül Şurubu    20.07.2011

Malzemeler:

Yarım kavanoz gül yaprağı

1 çorba kaşığı limon tuzu

Yarım kavanoz su

Şeker

Yapılışı:

Bir kavanozun yarısına kadar su dolduruyoruz.Limon tuzunu atıp karıştırıyoruz.Gül yapraklarını da kavanoza doldurup kavanozun kapağını sıkıca kapatıp 2-3 gün güneşte bekletiyoruz.Gülün rengi tamamen suya çıktığında gül suyumuz hazırdır.Bir bardağa dilediğimiz kadar gül suyundan alıp (yarım bardak ya da daha az)bardağın kalan kısmına su doldurup dilediğimiz kadar da şeker ilave ederek karıştırıyoruz.Afiyet olsun;)

Not1:Kavanozdaki gül suyunu uzun süre dışarda bekletebiliriz.Yalnız şerbeti yaptıktan sonra dolapta bekletmekte fayda var.

Not2:Gül suyundan bir miktar kullandıktan sonra kalanının üzerine su eklemekte fayda var.Aksi halde suyun üstüne çıkan güller küfleniyor.

Not3:Gül yapraklarını fazla suda bırakmadan yıkamak gerek;)
1 Yorum - Yorum Yaz

Kayısı Kompostosu    22.07.2012

Malzemeler:

1 kg. olgun kayısı

8 su bardağı su + 1 çay bardağı su

1 su bardağı toz şeker(İstenirse artırılabilir;biz az şekerli tercih ediyoruz.)

1 çay kaşığı karanfil

 

Yapılışı:

Kayısıları yıkıyoruz.Çekirdeklerini çıkarıp dörde bölüyor,tencereye atıyoruz.Şekeri ve 8 bardak suyunu ekleyip kaynamaya bırakıyoruz.

Öte yandan karanfili bir cezveye koyuyoruz.1 çay bardağı suyu da cezveye döküp bir taşım kaynatıyoruz.Karanfil aroması suya geçecek.Bu suyu,çay süzgeciyle süzerek kaynamakta olan kayısıların içine döküyoruz.

Yaklaşık 15-20 dakika kaynattığımız kompostomuzu ocaktan alıyoruz.

Soğuk içiniz:)
1 Yorum - Yorum Yaz

Kızılcık Şerbeti    12.09.2013Malzemeler:


1 kg. kızılcık
1 litre su
3 su bardağı toz şeker (Damak tadına göre değişebilir,biz fazla şekerli sevmiyoruz.)
1 tatlı kaşığı karanfil
1 çubuk tarçın
1 çay kaşığı limon tuzu

Yapılışı:

Kızılcıkları ayıklayıp yıkıyoruz.Bir tencere içine alıyoruz.Karanfil ve tarçını da tencereye atıyoruz.Üzerine suyunu döküyoruz.İyice yumuşayana dek kaynatıyoruz.
Kızılcıklar soğuyunca suyuyla birlikte tel süzgeçten geçiriyoruz.Kızılcıkları eziyoruz ve içine şeker ilave ediyoruz.Bunu da yaklaşık yarım saat kaynatıyoruz.Ocaktan almadan birkaç dakika önce limon tuzunu atıyoruz ve karıştırıyoruz.
Soğuyunca suyla incelterek içiyoruz.
Not:Buzdolabında,bir kavanoz içinde 2-3 hafta saklanabilir.
0 Yorum - Yorum Yaz

Latte    16.08.2017Malzemeler:
Yarım kupa süt
1 tatlı kaşığı granül kahve
Yarım kupa su
Yapılışı:
Sütü köpürtüyoruz.(Ben Tchibo'nun süt köpürtücüsünü kullanıyorum.Süt köpürtücü herhangi bir alet de kullanabilirsiniz.) Köpüren sütü bardağa döküyoruz.Öte yandan suyu kaynatıp içine kahveyi ilave ederek karıştırıyoruz.Bu karışımı köpüklü sütün içine yavaşça ilave ediyoruz.(Ben bunun için cezve kullanıyorum,dökmek kolay oluyor.) İşte bu kadar;) Süt,köpük ve kahvenin ağırlığı farklı olduğundan böyle kat kat bir görüntü oluşuyor.


0 Yorum - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam10
Toplam Ziyaret1075130
Kimler gelmiş:)