Reçeller-Marmelatlar


Portakal Reçeli    23.03.2011

Malzemeler:

6 portakal

1 kg toz şeker

4 bardak su

Yarım limon

Yapılışı:

Portakalların kabuklarını soyuyoruz ve kabukları istediğimiz şekilde doğruyoruz.Doğradığımız kabukları suda haşlıyoruz.Biraz kaynayınca suyu döküp tekrar su ekleyip kaynatıyoruz ve bu işlemi acısı çıkana dek yapıyoruz.(İnternetteki tariflerde genelde 2 defa kaynatmak yeterli diyor acısı çıkması için ama ben 5-6 kez yapmışımdır,ya benim portakal kabukları acıydı,ya da biraz acımsı seviyor başkaları:) Acısı çıkan portakal kabuklarının son kez suyunu döküp tencereye dilimleyip doğradığımız portakalları da alıyoruz.Şekerini ve suyunu ekleyip kıvam alıncaya kadar kaynatıyoruz.Ocaktan indirmeden 5 dakika önce limon suyunu da sıkıp tencerede soğumaya bırakıyoruz reçelimizi.Soğuyunca kavanoza alıp ağızlarını sıkıca kapatıyoruz.
1 Yorum - Yorum Yaz

Çilek Reçeli    14.06.2011

Malzemeler:

1 kg çilek

1 kg toz şeker

Çeyrek limon suyu

Yapılışı:

Çilekleri yıkayıp ayıkladıktan sonra büyükçe bir tencereye alıyoruz.Üzerine şekeri boşaltıp tencerenin kapağını kapatarak sabaha kadar bekletiyoruz.(An itibariyle akşamsa:)

Sabah çileklerin sulanmış olduğunu göreceğiz.(Benimkiler bu defa fazla sulanmamıştı ama sorun değil,pişerken sulanıyor:) Ocağın altını yakıp pişirme işlemi başlıyor.Tencerenin kapağını kapatmıyoruz.(Tecrübesiz zamanlarımın birinde kapağı kapatmış ve kısa süreliğine mutfaktan ayrılmıştım.Geri geldiğimde sadece ocak değil tezgah da batmıştı.)Reçelimizi 10-15 dakika kadar arada karıştırarak pişiriyoruz.Çilekleri tencereden çıkarıp reçelin suyunu kaynatmaya devam ediyoruz.Yarım saat-40 dakika kadar sonra çilekleri tekrar tencereye dökerek bir taşım daha kaynatıyor ve limon suyu ilave edip birkaç dakika sonra ocaktan alıyoruz.Üzerinden köpüğünü alıyoruz.Tencerede soğumaya bıraktığımız reçellerimizi kavanozlara paylaştırıp ağızlarını sıkıca kapatarak serin bir yerde muhafaza ediyoruz.

Not:Reçelin kıvamını anlamanın en iyi yolu küçük bir tabağa reçelin suyundan damlatmaktır. Şurup yayılmıyor ve şeklini kaybetmiyor ise reçelin kıvamı olmuştur.
1 Yorum - Yorum Yaz
Malzemeler:


1 litre taze süt (Pastörize değil,açık süt)
1 su bardağı toz şeker
1 çay kaşığı karbonat (Silme)
1 paket vanilya

Yapılışı:

Süt ve şekeri genişçe bir tencere alıp kaynatıyoruz.Kaynayınca karbonatı atıyoruz ve karıştırıyoruz.Bu esnada tenceredeki süt epeyce köpürüyor.
Bundan sonra süt kahverengi olup kıvam alana dek  kısık ateşte ara ara karıştıryoruz.(5-10dakikada bir)
Hepsi bu;)

Not1: Tencere mutlaka yeterince geniş olmalı,karbonatı atınca köpüren süt taşabilir.
Not2:1 su bardağı şeker fazla gedi bana,fazla şekerli sevmiyorsanız 1 su bardağından 1 parmak eksik kullanabilirsiniz.
Not3:Büyük ocağı en kısığa alarak sütü kaynatıyorum ben. 1 kg. sütün kıvam alması yaklaşık 2 saat sürüyor. Bugün 2.5 kg. sütten yaptım,yaklaşık 4 saatimi aldı.
Not4:1 kg. sütten 1 su bardağı kadar süt reçeli çıkıyor.
Not5:Sütü sık sık karıştırmak çok önemli.Böylece dibinin tutmasını ve pütürlü olmasını engelliyoruz.Kaşık yerine bir karıştırıcı ile 5-10 dakikada bir kuvvetlice karıştırılmasını öneririm.(Kahverengi olunca daha sık ocağın başında olup daha sık karıştırmakta fayda var)
Not6:Ocaktan alma zamanı,resimdeki kahverengi hale gelip bozadan biraz daha sıvı kıvamda olduğu andır.Soğuyunca daha yoğun bir kıvama geliyor.
Not7:Kahvaltıda ekmeğe sürüp ya da kaşık kaşık yenilebileceği gibi kurabiye ve keklere de çok yakışacaktır.


0 Yorum - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam10
Toplam Ziyaret1075130
Kimler gelmiş:)